Strona główna Podsumowanie cyklu spotkań Koła Naukowego "Administrare" pt: "Kulisy projektu III RP"


Podsumowanie cyklu spotkań Koła Naukowego "Administrare" pt: "Kulisy projektu III RP"

Koło Naukowe "Administrare" informuje o zakończeniu cyklu spotkań pt.: "Kulisy projektu III RP”. Każde ze spotkań, niewątpliwie stanowiło szeroki obraz analizy badawczej. Polityka zagraniczna, media, ekonomia, czy organizacje międzynarodowe to tylko część głównych tematów, jakie poruszyli studenci oraz zaproszeni goście z naszej Uczelni i nie tylko.

Spotkanie podsumowujące poprowadzili Mateusz Mach członek Koła Naukowego Administrare oraz mgr Tomasz Klima, były przewodniczący Koła Naukowego Administrare. Ostatnim gościem dyskusji był redaktor Roman Graczyk – dziennikarz i publicysta, niektórym znany również z Krakowskiej Loży Historii Współczesnej. Nasi prowadzący w podsumowaniu skupili się także na swoim patronie wybranym w poprzednim roku akademickim, którym został pierwszy premier III RP – Tadeusz Mazowiecki. Rozmowę rozpoczęto od ogólnych refleksji dot. historii naszego kraju, a także obecnej sytuacji jaka ma miejsce nie tylko w Polsce, ale również na arenie międzynarodowej. 

Pytania mimo ogólnej tematyki potęgowały zaciekawienie, a także prowadziły na kolejne obszary badań, które w dalszym ciągu wymagają aktualizacji na wielu płaszczyznach działalności naszego wciąż rozwijającego się kraju, a przede wszystkim społeczeństwa, zwłaszcza wśród ludzi młodych. 

Redaktor Roman Graczyk przyznał, że młodzi mają zupełnie inny punkt widzenia na miniony czas burzliwej transformacji oraz dzisiejszej rzeczywistości zarówno historycznej, jak i politycznej. Mimo to uważa, że konkretna i rzetelna działalność, która oparta jest na świadomych projektach i osiąga zamierzony efekt doskonalenia swojej wiedzy z zakresu historii najnowszej, jak i tożsamości obywatelskiej, może być dobrym gruntem pod dalszy rozwój świadomości młodych Polek i Polaków, co z punktu widzenia polskiej rzeczywistości dobrze rokuje na przyszłe lata. Zapytany o osobę pierwszego premiera, Tadeusza Mazowieckiego. Redaktor Graczyk stwierdził, że jako szef rządu jego działalność może zostać oceniona wysoko. Pomimo problemów strukturalnych był to człowiek, który stał się polskim patriotą, który prowadził swoją politykę zgodnie z wolą i odpowiedzialnością. Ponadto był człowiekiem świadomym, który zdawał sobie sprawę z sytuacji jaka panowała w tamtym czasie w kraju, ale realizacja poszczególnych działań była prowadzona z pełną konsekwencją, co stanowi ogromny plus jego osoby. 

Na koniec spotkania, redaktor Graczyk przedstawił kilka źródeł, na podstawie których młodzi ludzie mogli by poszerzyć swoją znajomość na temat III Rzeczpospolitej. Wśród podanych publikacji można było wyróżnić książkę autorstwa gościa "Od uwikłania do autentyczności: biografia polityczna Tadeusza Mazowieckiego”, ale również "Tadeusz Mazowiecki Biografia naszego premiera” autorstwa Andrzeja Brzezieckiego oraz "Architekt wolnej Polski. Świat wartości i idei Tadeusza Mazowieckiego” autorstwa Aleksandra Halla. 

Duża ilość zagadnień to kwintesencja III RP. To w dalszym ciągu zmieniająca się polityczna rzeczywistość, o której trzeba i należy rozmawiać. 

 

Mateusz Mach